Stránky

neděle 13. února 2011

Variace na téma ONBAG - My variation on ONBAG

Toto je jedno z mých vrcholných děl - vzniklo před více než dvěma lety a teprve teď se dostalo i na druhou část záměru - zveřejnit návod, který jsem při šití nafotila :-)
V návodu nejsou všechny kroky a detaily postupu, takže není vhodný pro začátečníky, ale spíše inspirativní pro pokročilejší a pokročilé.
Podotýkám, že vzhled (střih) tašky je produktem mého značného duševního úsilí, je chráněn autorskými právy a bez mého písemného souhlasu nemůže být úžíván ke komerčním účelům! Všem slušným lidem děkuji za pochopení! :-)

Střih je inspirován v nosičském světě legendární batoho-taškou ONBAG, jejíž důmyslný a jednoduchý střih umožňuje rychlou přeměnu tašky na batoh a obráceně. Navíc je tato taška opravdu velkokapacitní - posuďte sami: ONBAG ORIGINAL


Moje verze zachovává originální způsob přeměny tašky na batoh, ale celé tělo tašky je zcela odlišné a - navíc - ten můj je OBOUSTRANNÝ!

Malé seznámení :-)


K UŠITÍ BUDEME POTŘEBOVAT

- látku příslusné velikosti 
- látku na vnitřní stranu (nebo podšívku, pokud nebude oboustranný)
- nitě
- 2 kroužky na upevnění popruhu
- 2 knoflíky na ozdobné tvarování dna (nemusí být))
- gumu na stažení kapes
- nůžky nebo řezák (řezací podložku), metr, pravítko, tužku (sublimační fix, křídu...), špendlíky
- případně žehličku k zažehlování švů a záhybů

PRACOVNÍ POSTUPTIP! doporučuji začít rozkreslením střihových dílů na papír - budeme potřebovat:

- 2x "tělo" tašky - 1x svrchní strana, 1x vnitřní

(kreativitě se meze nekladou - takže můžeme stříhat jako 2 obdélníky nebo 1 obdélník s přehnutím a švem bocích tašky (tak to mám já) nebo s přehybem na dně tašky - neboli obdélník na výšku nebo na šířku - jak nám vychází látka) 

- 2x popruh přes rameno
- 2x kapsy (z vnější strany i uvnitř tašky jsou 3 kapsy, které vzniknou předělem z obdélníku)
- 2 (4) pásky na poutka k batohu - u oboustranné verze 4!!
- 2 pásky na poutka ke kroužkům
- pásky na mřížku k protažení stahovací šňůry
- stahovací šňůru

(1) Vše překreslíme na látku - pokud stříháme nůžkami - nebo můžeme rovnou řežat podle rozkresu na papíře.


Nastříhané jednotlivé díly + TIP! jednotlivé díly je dobré si z rubu popsat :-)


EKO-RECY-TIP! Podšívku jde střihnout třeba z trička :o)


(2) A jde se na špendlení (nebo stehování - jak je kdo zvyklý) a sešívání dílů k sobě!
Já jsem začínala sešpendlením a prošitím proužků na poutka batohu, stahovací mřížky a kroužků.


TIP! Poutka - konkrétně dělící příčky stahovací mřížky a poutka na batoh - můžeme sešít jako jeden dlouhý pruh a pak nastříhat na jednotlivé dílky:(4) NAŠITÍ KAPSY NA "TĚLO"


!NEŽ NAŠIJEME KAPSU VLOŽÍME POD NI POUTKA NA BATOH!

Na přišití jsem si dala HODNĚ záležet, aby byly opravdu pevné, protože nesou velkou váhu. Detail špendlení a umístění v dolním švu kapsy:Pevně přišitá poutka na batohovou úpravu


TIP! NA ŠPENDLENÍ - POKUD NEMÁME TVRDOU PODLOŽKU NEBO ŠPENDLÍME NA JEDNU Z VÍCE VRSTEV LÁTKY - pomůže mám podložení pravítkem nebo třeba prkýnkem na maso:
Samotné přišití kapsy je možné min. 2 způsoby - pokusím se je vysvětlit, protože jsem to nenafotila moc ilustrativně:

a) kapsu ze všech stran zahnu (začistím) a pak našiju na "tělo" tj. položím kapsu rubem na líc "těla" (tak, jak tam bude finálně) a prošiju - šev je viditelný na líci

nebo (tak jsem to dělala já)

b) viz. fotka - zahnu kraj, přiložím kapsu lícem na líc "těla" - kapsa mi tak leží na "těle" pouze tímto dolním okrajem a zbytek leží mimo "tělo" (ježkovyvoči! tohle jestli někdo pochopí!), prošiju a kapsu přehnu tak, aby už celá ležela na "těle", tam kde má být - šev zůstává z vnitřní strany a není vidět!

ehm - je to takhle trošku jasnější? :o)

A takhle to po přišití vypadá z lícu - kapsa s poutky na batoh:

Šev je schovaný uvnitř kapsy a kapsa lehce
odstává od "těla"

Horní lem kapsy zahneme a prošijeme do tunýlku (kterým posléze protáhneme gumu). Narýsujeme si na kapsu čáry v místě, kde ji chceme rozdělit - já jsem dělila 2 menší a jednu velkou kapsu (menší jsou ve finále na bocích tašky).Protáhneme gumu - v místech budoucích předělů a švů našpendlíme (přistehujeme) kapsu na místo.


Prošijeme předěly - krajů kapsy si zatím nevšímáme.

TIP! Kdo si troufne, může prošít naráz kapsy z vnější i vnitřní (podšívkové) strany tašky - budou pak pevnější.(5) Přišel čas SEŠÍT BOKY TAŠKY - do bočních švů vložíme kraje kapes a přišijeme je k tašce společně s bočními švy (já jsme měla obdélník v kuse, takže jeden šev je pravý a druhý falešný - slouží pouze k přichycení kapsy a estetickému vyrovnání vzhledu obou boků tašky (detailistka!)

boční šev a kapsy

falešný boční šev - uchycení kraje kapsy


(6) SEŠIJEME SPODNÍ ŠEV "TĚLA" - pokud jsem od začátku používali obdélník na výšku, spodní šev samozřejmě nemáme a tuhle fázi přeskočíme :-)

TIP! Pro zpevnění švů a zvláště namáhaných částí švů - např. "vchody" do kapes, uchycení poutek... zpevníme šití ještě z rubu a to podložením pevnou látkou:

rub celé tašky: jsou vidět boční švy, švy kapes
i zpevnění namáhaných švů

(7) Chytíme rožky dolního okraje tašky, zahneme je nahoru a přišijeme k "tělu" - šití můžeme zamaskovat knoflíkem, filcovou kytičkou nebo krásně vyšít... - prostě podle svého vkusu! Tímto způsobem VYTVARUJEME DNO TAŠKY.

(8) ANOLOGICKY UŠIJEME VNITŘNÍ "TĚLO" nebo PODŠÍVKU - pokud máme podšívku z tenčí látky vyplatí se zpevnit celé příčné švy kapes podložením pruhy pevnější látky:


(9) Našití poutek na popruhy - tohle je fáze, kterou můžeme uskutečnit ještě před samotným přišitím kapsy na "tělo" - pokud jsem si jisti, že trefíme správné umístění. Nebo - trochu obtížněji - po našití kapes, jako jsem to udělala já. Opět dbáme na pevné, dostatečné prošití - švy jsou velmi namáhané a opravy (aby to vypadalo hezky) náročné! 

poutka připravená k našití TIP! Pokud je taška oboustranná můžeme všít poutka na obě strany - já je ušila jen na jednu a u jedné strany jdou prostě popruhy z vnitřku tašky. 


(10) A teď to bude chtít trochu trpělivosti - aneb NAŠITÍ STAHOVACÍ MŘÍŽKY

a) sešijeme dohromady jednu polovinu mřížky - tj. do horního okraje všijeme příčky. Postup je myslím jasný z obou fotek níže: přehnout kraj - našpendlit příčky - přihnout druhý kraj a sešpendlit je k sobě - za hodinku je hotovo! :-P


TIP! Tahle fáze se skvěle špendlí na pravítku!
b) našijeme na horní okraj tašky

MALÉ PŘEDBĚHNUTÍ: Zkušenější borci našívají společně s podšívkou, méně zkušení - jako já - pak mají 2 švy (tož ale může to vypadat i hezky!)


(11) VLOŽÍME A VŠIJEME VNITŘNÍ "TĚLO" nebo podšívku - spoj obou částí je buď pouze u horního okraje nebo u horního okraje + v proševu kapes (viz výše).

Detail začištění u horního okraje a spojení protahovací mřížky:
(12) SEŠIJEME POPRUHY - dle vlastního uvážení a vkusu můžeme sešikmit konce, dlouhý šev udělat buď uprostřed nebo na hraně popruhu. 
V šití popruhů se skrývá velký prostor pro kreativitu - napadají mě spontánně minimálně 3 způsoby :-) 
V tomto případě jsem postupovala takto - sešila jsem naráz dlouhou stranu a 1 šikmou krátkou), převrátila na líc, sešila druhou krátkou šikminu. (na fotce sice vypadá zašitý konec rovný, ale ve skutečnosti není :-))

TIP! Popruhy můžeme našít napevno na kroužky nebo je na ně jen uvázat.
(13) SEŠIJEME ŠŇŮRU NA STAHOVÁNÍ nebo provlečeme nějakou už hotovou :o) 


zahnutí a sešikmení konců před sešitím šňůry
Je to neuvěřitelné, ale opravdu máme hotovo! 
Gratuluji!!! :-D


Tady je ještě moje první verze onbagu - OBOUSTRANNÝ - POPRUHY SE PŘEHAZUJÍ (připevňují se na patentky).
Na fotkách je vidět i variabilita použití - díky stahovacímu hornímu okraji je taška velikostně nastavitelná podle množství věcí uvnitř. 

0 komentářů:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...