Stránky

středa 23. března 2011

NARCISY Z PLSTI - felt daffodil - návodKonečně přišlo jaro a přišlo také pozvání do kroužku dovedných rukou v družině - a tak jsem vymyslela ryze jarní téma - narcisky :-)

Protože to bylo tvoření s dětmi, připravila jsem předem šablonky, aby se dětem snáze tvořily středy květů i okvětní lístky. 

Celý postup je velmi jednoduchý a rychlý (pro dospěláky :o) ), děti pilně trénovaly jemnou motoriku při obkreslování, stříhání i motání květů. Ráda bych proto připomněla, že na práci s plstí je nutné mít ostré nůžky. Práci s tavnou pistolí jsme obstaraly my s paní učitelkou, ale doma s ní pracuje moje dcera (9let) sama.POMŮCKY:

- plst - nejlépe dvou barev + zelená na lístky 
- špejle - ideální jsou bambusové na grilování (jsou pevné a mají na jednom konci špičku) 
- tavné lepidlo + pistole
- nůžky
(šablonky)
(vonná esence)
(chlupatý drátek - chenille - při tvoření v družině jsme jej nepoužili)


(1) Podle šablonky nakreslíme a vystřihneme podkladový květ (můžeme použít i hotový výřez z šablony) a středový květ. V tomto bodě je jeden zádrhel - na plst se dobře kreslí třeba propiskou nebo měkkou tužkou, ale smazat už to nejde - takže je nutné stříhat přesně po této čáře, nebo udělat z nouze ctnost a čáru pak zvýraznit jako lem - třeba fixem :o) Sublimační fix moc použít nejde, protože chloupky z plsti se na něj lepí. Pokud má někdo nějaký dobrý nápad jak to vyřešit - sem s ním prosím!(2) Smotáme střed květu - narcis vypadá víc narcisově, když motáme od středu ven.


(3) Květ zkompletujeme - mezi střed a podklad vložíme špejli nebo drátek. Nejlépe se osvědčilo nalepit stonek na podkladový květ a potom přes to nalepit střed. Pro zpevnění stonku jsem použila 2 drátky zamotané do sebe.(4a) Při použití stonku z drátku vytvarujeme lístky a dole je zatočíme ke stonku. Tento narcisek pak můžeme celý nalepit na špejli, pokud jej chceme používat jako zápich.
(4b) Při použití špejle jako stonku vystřihneme a nalepíme na špejli lístečky z plsti.


(5) Pokud chceme, můžeme na zadní stranu květu kápnout vonnou esenci :-) Na zadní stranu proto, že olejíček zanechává na plsti viditelnou stopu.
...a takhle tvořily šikovné děti v družině:

tvoření v kroužku Dovedné ruce v ZŠ Kunín - tvořily děti  z 1. - 3. třídy


Posted by Picasa

0 komentářů:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...