Stránky

sobota 27. srpna 2011

HÁČKOVANÁ KVĚTINA - vrstvená - CROCHET BLOOMING FLOWER


Návod na tuhle květinu jsem našla na blogu ATTIC24 - ráji pro nás všechny, kdo milujeme háčkování a barvy :-) (mám tam v merku minimálně ještě jeden kousek). Původní návod je krásně nafocený a pochopí ho i ti, kdo angličtinou nevládnou.


Já jsem si návod v několika bodech upravila ke svému pohodlí - třeba to tak bude vyhovovat i některým z vás.


TECHNICKÉ ÚDAJE:
- příze Camilla a Katka (100% bavlna, 125m/50g) 
- háček 3,5 (můj oblíbený, jinak by stačil 2,5-3 - zvláště na Katku, která je tenčí než Camilla)

WARNING! Přibývá to celkem pomalu, protože každou řadu vlastně háčkujeme dvakrát ;o)

Vzhledem k síle příze jsem musela upravit množství ok na začátku práce a také způsob přidávání ok v každé řadě - pokud budete používat přízi jiné síly, je pravděpodobné, že počet ok budete muset přizpůsobit tak, aby se rub květiny nevlnil (přidáno moc) nebo neprohýbal do miskovitého tvaru (přidáno málo).

Je možné, že na konci řady nebude vycházet počet ok přesně - toho se nelekneme, ale kreativně se přizpůsobíme a zamaskujeme co se dá!  (např. mezi okvětními plátky zbude volné očko - tak to přeskočíme a spojíme plátky do kruhu jakoby tam nebylo - opravdu to nebude ve výsledku vidět, pokud ho nepodrobíme zkoumání lupou)PRACOVNÍ POSTUP:

ZAČÁTEK - uháčkujeme 6 řetízkových ok (ŘO), které spojíme pevným okem (PO) do kruhu1. řada - uháčkujeme 2ŘO jako náhradu 1.DS, pak uháčkujeme 14DS a spojíme je PO do kruhu - celkem máme 15ok

!TIP! každou řadu začínáme 1ŘO nebo 2ŘO jako náhradou prvního krátkého nebo dlouhého sloupku - zaručí nám to rovný začátek každé řady a zároveň umožní bezproblémový obrat práce.


DS háčkujeme dovnitř kroužku z ŘO

2. řada - uháčkujeme 2ŘO jako náhradu 1.DS a do všech DS háčkujeme 2DS - počet ok se nám zdvojnásobí na 30


začátek 2. řady 

všechny oka zdvojíme

30 ok

3. řada - PRVNÍ ŘADA OKVĚTNÍCH PLÁTKŮ 

- uháčkujeme 1ŘO jako náhradu 1.KS, 
- hned *do prvního oka uháčkujeme 1KS, do druhého oka 1 polodlouhý sloupek (PS - nabereme přízi jako na DS, ale potom ji protáhneme všemi třemi očky na háčku na jednou ne na dvakrát jako u DS), do třetího oka uháčkujeme 5DS, do čtvrtého oka 1PS, do pátého oka 1KS* (postup mezi hvězdičkami opakujeme do konce řady), končíme 1PO, které spojí řadu do kruhu a 1ŘO na obrat (4. řadu háčkujeme z rubu práce). Tady je to graficky :-)

1ŘO na začátku řady
1.krátký sloupek (KS) 
1PS
5DS
1PS
2KS
4. řada - lehce přituhuje :-)) TOTO JE PRVNÍ ŘADA, KDE MŮŽEME VYSTŘÍDAT BARVU - zároveň tu také nastává malá změna oproti původnímu návodu - ve způsobu, jakým zapichujeme háček a protahujeme přízi při tvorbě nové řady - v původním návodu se háček zapichuje pouze za zadní nitku očka, tak, aby to z lícové strany nebylo vidět. Já jsem na to tak nějak neměla trpělivost, takže vpichuji háček skrz celou práci - na lícové straně vzniká kroužek z příze nové barvy - u této první řady je to vidět, u ostatních už ne, protože tato část je zakryta další řadou okvětních plátků. Z rubové strany tvoříme vlastně něco podobného jako jsou plastické sloupky.

- OTOČÍME PRÁCI NA RUB! Háček vpíchneme do 1DS 2.řady - protáhneme přízi nové barvy - vznikne očko a toto očko protáhneme očkem (1ŘO, které jsme měli na obrat) z původní příze - utáhneme. Novou přízí uháčkujeme 2ŘO jako náhradu 1DS.

2ŘO jako náhrada 1.DS

stále 4. řada - dále háčkujeme DS do ok dlouhých sloupků 2.řady - přidáváme oka (aby se rozšiřovala "placka") tímto způsobem:


 *1DS, 1DS, 2DS (do jednoho oka), 1DS, 1DS, 2DS* postup mezi hvězdičkami opakujeme do konce řady. Na konci oka opět spojíme 1PO do kruhu.detail přidávání ok


takto vypadá práce z lícové strany - vzniká
 kroužek z příze nové barvy

5. řada - tvoříme další řadu okvětních plátků - HÁČKUJEME opět Z LÍCOVÉ STRANY!
- 1ŘO na obrat. Další postup je stejný jako ve 3. řadě - háčkujeme okvětní plátky: *1KS, 1PS, 5DS, 1PS, 1KS* - postup mezi hvězdičkami opakujeme do konce řady, končíme 1PO, které spojí řadu do kruhu a 1ŘO na obrat.

rubová strana kytičky

6. řada - opět vyměníme barvu - opět přidáváme oka, abychom měli placičku a né mističku :o)

- HÁČKUJEME opět Z RUBU - 2ŘO jako náhrada 1.DS, *1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS, 1DS, 1DS, 1DS. 1DS, 2DS*, končíme opět 1PO pro spojení do kruhu a 1ŘO na obrat.7. řada - háčkujeme okvětní plátky Z LÍCE 


8. řada - měníme barvu - přidáváme očka 

HÁČKUJEME opět Z RUBU - 2ŘO jako náhrada 1.DS, *1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS 2DS*, končíme opět 1PO pro spojení do kruhu a 1ŘO na obrat.


9. řada - háčkujeme okvětní plátky - ehm to jsem nějak nestihla vyfotit...

10. řada - měníme barvu - přidáváme očka 

HÁČKUJEME opět Z RUBU - 2ŘO jako náhrada 1.DS, *1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS*, končíme opět 1PO pro spojení do kruhu a 1ŘO na obrat.

11. řada - háčkujeme okvětní plátky12. řada - měníme barvu - přidáváme očka 

HÁČKUJEME opět Z RUBU - 2ŘO jako náhrada 1.DS, *1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS*, končíme opět 1PO pro spojení do kruhu a 1ŘO na obrat.

13. řada - háčkujeme okvětní plátky14. řada - měníme barvu - přidáváme očka 

HÁČKUJEME opět Z RUBU - 2ŘO jako náhrada 1.DS, *1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS,  1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS*, končíme opět 1PO pro spojení do kruhu a 1ŘO na obrat.

15. řada - háčkujeme okvětní plátkyA takhle to celé vypadá z rubu :-)


16., 17. a další řady - postupujeme stále stejně - jedna řada DS a další řada okvětních plátků.

POKUD CHCEME HÁČKOVAT "PLACKU" (plochý kulatý útvar - např. polštář), musíme přidávat v řadách s dlouhými sloupky, dokud nedostáhneme požadovaný průměr.

V řadě s dlouhými sloupky přidáváme podle stejného klíče - stále prodlužujeme interval mezi přidávanými oky o 2 dlouhé sloupky (tj. 16. řada - 14DS, zdvojený DS, 14DS, zdvojený DS atd., 18. řada 16DS, zdvojený DS, 20. řada 18DS, zdvojený DS....)

!TIP! jak zapracovat volné konce přízí mezi očka hned při háčkování řady:

- po změně barvy očka dobře utáhneme a přebývající konce vkládáme mezi nově vznikající sloupky, tak, aby po uháčkování vedla vnitřkem sloupku:

!TIP! Vedení příze - tímto způsobem se příze posunuje rovnoměrně a je to mnohem příjemnější než klasické přiškrcování ukazováčku :o) Při tomhle háčkování jsem si to vyzkoušela poprvé a všem to vřele doporučuji!Ještě pár detailů k pokochání :-) Já svoje dílo ještě nemám hotovo, takže fotky výsledku teprve budou (mno, jsem tak v půlce).

Tady je výsledek - původně to teda měla být kabelka, ale byla jsem přemluvena na čepici :-)
4 komentářů:

Helena řekl(a)...

Leni, máš můj veliký obdiv! Když se tyhle kytky objevily, mrkla jsem na ně a asi vím, jak je uháčkovat, ale vypracovat pro druhé tak perfektní metodiku! Jsi fakt dobrá!
Moc se mi líbí vaše náušničky, krásná kolekce!
Hezkou neděli, zdravím Helena

Petra Francova řekl(a)...

Děkuji za návod, super popis! Také plánuji o háčku něco hezké napsat, určitě doporučím :)

narodicovske.blogspot.cz

Anonymní řekl(a)...

Super navod, vse jste tak krasne popsala, ze to byla radost hackovat, zadne lusteni navodu. Dekuji za krasnou kyticku

Michlena řekl(a)...

to mám radost! moc děkuji! :-)

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...