Stránky

čtvrtek 15. září 2011

DÝNĚ PODRUHÉ ...a k tomu JABLÍČKO..pro změnu z plsti...NÁVOD


Dnes proběhla druhá sklizeň dýní a při té příležitosti jsem vyrobila i jednu, kterou určitě nesníme a určitě neuvadne :-))Tímto způsobem lze vyrobit více druhů ovoce a zeleniny (meloun, pomeranč, mandarinku, rajče, cibuli...) a využít je třeba pro děti na hraní v kuchyňce - samy si pak můžou měnit barvy a náplně!
Jednotlivé díly jsem k sobě přišívala, ale šlo by využít i lepidlo (v horní části třeba na stejné kolečko jako dole, ale s dírou uprostřed pro upevnění stopky). Výhody u tohoto způsobu tvorby dekorací vidím především dvě: JE TO SKLADNÉ  a VARIABILNÍ! Mě prostě nebaví skladovat každou podzimní/jarní/vánoční/velikonoční výzdobu, ale nemám srdce to vyhodit. A tak se snažím vymýšlet dekorace tak, aby šly snadno uskladnit, využít jinak nebo rozebrat zpět na prvočástice :-)
BUDEME POTŘEBOVAT:

- zbytky plsti na vytvoření stopky
- jehlu
- nůžky
- něco na vyplnění (já zatím vyzkoušela kousky plsti, ovčí rouno, tričko, ponožky) PRACOVNÍ POSTUP - DÝNĚ


(1) Silnou plst nastříháme (nařežeme) na proužky - délka závisí na tom, jak velkou dýni chceme mít. Šířku doporučuji spíše tenčí (do 2cm), aby se dýně dala dobře poskládat do tvaru (viz. níže)(2) Z plsti vystřihneme také kolečko, které nám bude tvořit spodní část dýně a budeme na něj přišívat (lepit) proužky.(3) Proužky z jedné strany sestřihneme do špičky (jako kůly v plotě) - delší, tím pádem užší, špička nám umožní udělat dýni více "žeber".

(4) Proužky našijeme na kolečko z plsti. tak vyšívačka ze mě nebude....

(5) Proužky v horní části dýně sešijeme k sobě, tak, aby se vytvořil kruhový otvor na prostrčení stopky.


(6) Z proužku klasické plsti smotáme STOPKU dýně a vložíme ji do příslušného otvoru :-) Můžeme použít i kousek větvičky třeba nebo chlupatý drátek. Stopku můžete přišít k "tělu", ale já bych to nedělala - kvůli té variabilitě, víte? :-)
Smotanou plst můžeme slepit, aby se nerozmotávala nebo třeba omotat bavlnkou.

(7) Vnitřek dýně vycpeme NĚČÍM...co se nám bude líbit! Můžeme zkusit kousek látky (i více najednou) nebo plsti, rouno, klubíčko příze, ponožky, část oděvu, jinou dýni, barevný papír....

plst

tričko

ovčí rouno na plstění - barvené


PRACOVNÍ POSTUP - JABLÍČKO


Oproti dýni budeme navíc potřebovat něco na vytvoření jaksetojmenujetodole? a kousek zelené plsti na lísteček.Postup je stejný jako u dýně - navíc přišijeme nebo přilepíme todole.
V tomto případě jsem lístek na stonek a stonek na jablíčko připevnila špendlíkem (příště zkusím lístečku udělat taky stonek, takhle se mi to zdá moc naňahňané).


Jablíčko...

s ovčím rounem


s jadrničkou moravskou

s ponožkami

s vílou

KRÁSNÝ PODZIM VINŠUJU!

1 komentářů:

Helena řekl(a)...

Leni, úžasný nápad a precizní postup. S plstí moc nedělám, měla bych to napravit.
Moc zdravím, Helena

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...