Stránky

pondělí 26. září 2011

PODZIMNÍ SRDCE! z přírodnin

den první

den druhý: obal brslenu sesychá a oranžová je vidět čím dál víc!

Tentokrát se chlubím cizím peřím, protože tvořila babička s dětmi! Aspoň vidíte, po kom to mám! :-))

Srdíčko je na vytvořeno z vazačského drátu - na něm jsou navlečeny šípky a plody brslenu evropského - tzv. farářovy čepičky.
Brslen evropský je v celku nenápadný keř - i když celou sezónu má krásně svěže zelenou barvu listů a zimě hezky probarvené větvičky.
U nás roste divoce, i když se dají koupit různé vyšlechtěné varianty a příbuzní.
Na podzim se objeví pro naši přírodu dost netypicky zbarvené plody - sytě růžové a po rozpuknutí nádherně oranžové! Úžasná barevná kombinace! Vydrží na keři dlouho do zimy (a chutnají ptákům, lidem tuším by mohly způsobit zdravotní komplikace...).
U nás na zahradě se množí nekontrolovaně, tvoří přirozené živé ploty a nevyžaduje naprosto žádnou péči - je to prostě můj oblíbenec! :-))

6 komentářů:

Monika řekl(a)...

Srdicko se na dverich krasne vyjima! Brslen evropsky neznam, ma zajimave plody. Porozhlednu se v zahradnictvi, jestli je u nas take k dostani.
Preji hezky tyden, ahoj, Monika.

Michlena řekl(a)...

Děkuji!
On je ten brslen celkem dost nenápadný :-) Snažila jsem se zjistit, jestli roste i u vás, ale tenhle druh asi ne - nejvíc informací jsem našla tady: http://www.rostliny.net/rostlina/Euonymus Ale myslím, že podnebí by se mu líbit mohlo!
I já přeji hezký týden! Zítra máme svátek - volné středy by byly super každý týden! :o))

Helena řekl(a)...

Leni, srdíčko je krásné a farářovy čepičky, ty mě dostaly, nikdy jsem to neslyšela :o)
Hezký večer, zdravím Helena

Monika řekl(a)...

Ahoj Lenko, to je moc fajn, ze jsi se take pridala.Link urcite pridej na svuj blog, vic informaci zverejnim brzo u sebe, zatim ahoj, Monika.

Anonymní řekl(a)...

Brslen evropský - Je to rostlina smrtelně jedovatá. Po jeho požití dojde k otravě (intoxikaci) organismu, která se projevuje nevolností (nauzeou), křečemi (spasmy) v břiše, zvracením (vomitem), krvavým průjmem a zvýšenou teplotou (febrilií). První symptomy se objevují po 12-18 hodinách a pokud nedojde k ošetření, otrava končí selháním krevního oběhu. V nebezpečí jsou především děti, pro které jsou barevné plody velmi lákavé. Za smrtelnou dávku pro dospělého člověka se považuje 30 tobolek. Zaznamenány byly i otravy truhlářů, kteří zpracovávali dřevo brslenu.

Michlena řekl(a)...

Proč anonymní?
Ano, brslen je rostlina jedovatá. I přesto se v přírodě běžně vyskytuje a je na nás rodičích, abych o jeho jedovatosti (stejně jako u dalších nástrah) děti poučili.

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...