Stránky

neděle 27. listopadu 2011

NĚCO MÁLO O PLSTI...aneb kdo se v tom má vyznat???

Ve svém obchůdku nabízím několik druhů plsti a čas o času dostávám dotazy podle čeho vybírat, abychom vybrali :-)
Tady je malá nápověda:


PLST ZVANÁ POLOVLNĚNÁ 
- vyznačuje se největším výběrem barvených odstínů a velmi příjemným složením ze 40% ovčí vlny a 60% viskózy. Toto je nejprodávanější a nejoblíbenější plst! Je přírodní a velmi příjemná na omak. Je možno ji získat v několika tloušťkách - nejoblíbenější je plst o tloušťce cca 1mm, další možností je 1,5mm a 2mm.
90% výrobků zde na blogu je z této plsti ;-) Používá se na všechno - na brože, čelenky, sponky, náušnice, aplikace na oblečení a jiný textil, šíjí se z ní hračky...
 


Dostupná je buď nařezaná na kusy o rozměru 20x30cm nebo v metráži o šířce 45cm a min. délce 50cm.
Na co si dát pozor? Aplikace na oblečení našíváme po celém jejich obvodu, protože jinak se plst praním může srazit a obvykle také srazí.


PLST POLYESTEROVÁ 
se vyznačuje vyšším leskem a jasnějšími barvami než plst polovlněná. Je "hadrovitější", měkčí, tenčí. Je ze 100% polyesteru, což ji činí odolnější praní, co se týká srážení, ale je chlupatější a méně zaplstěná, takže se více vyšoupává používáním. Má omezený výběr odstínů.
Používá se stejně jak plst polovlněná.
Dostupná je v různých tloušťkách, jež si každá zaslouží samostatný výklad:


VELMI TENKÁ PLST POLYESTEROVÁ - podobá se spíše výkresu - tvrdému papíru, ale nemačká se, netvoří se na ní sklady jako na papíru, KOMBINOVATELNÁ S PAPÍREM např. na scrapbook, quilling, polepování papírových a dřevěných předmětů. NELZE JI POUŽÍT NA APLIKACE NA OBLEČENÍ A TEXTIL!!!


VELMI TENKÁ PLST SE SAMOLEPICÍ VRSTVOU  - skvělá kombinace tenoučké polyesterové plsti s kvalitní oboustrannou lepicí páskou po celé ploše. Skvěle drží na plastech, papíru. Dobře drží na dřevě. Drží i na omítce - zdi, ale časem zřejmě lepidlo vyschne, může zanechávat stopy.


1mm PLST POLYESTEROVÁ - je téměř identická s plstí polovlněnou 

3mm PLST POLYESTEROVÁ - velmi hutná a pevná plst - ideální jako podkladová na cokoli (náušnice, brožky, stolní hry, podložky na hraní apod.) Má jasné, syté odstíny barev.


PLST VISKÓZOVÁ už se nevyrábí, je chlupatější a hodně hodně hadrovitá, na omak není příliš příjemná. Její hrubší struktura se dá využít k vytváření kontrastů s jinými druhy plsti. K dispozici už je jen pár kousků...


PLST SPOJUJEME sešíváním, lepením (stačí herkules, ale hustší tekuté univerzální lepidlo je ještě lepší), tavnou pistolí. Plst můžeme bez problémů sešívat ručně nebo na stroji. Krásně se sešívá vyšívacími bavlnkami tzv. moulinkami. Používám i pevnou lněnou nit, lurexové (třpytivé) nitě apod.
Zdobit ji můžeme i glitrovým lepidlem.
DOPORUČUJI ZPEVNIT A OŠETŘIT LAKEM NA VLASY - proč zrovna lakem na vlasy? Protože voní, rychle schne, na povrchu není vidět, plst ztuhne tak akorát a nijak ji to nenaruší, ochrání plst před ušpiněním, zmačkáním a žmolkováním. Lak je snadno dostupný, levný a nástřik můžeme kdykoli zopakovat.
ÚDRŽBA PLSTI - všechny druhy plsti výrobce doporučuje pouze čistit - já je používám i k aplikacím na oblečení a pak ji peru stejně jako podkladový materiál - doporučuji vždy aplikací uvnitř - otočit na rub. Plst lze lehce přežehlit a lépe napařit napařovací žehličkou - krásně ji to oživí. 


Z plsti nabízím i VÝSEKY - VÝŘEZY různých tvarů - proč investovat do výřezu, když si můžu tvar vystřihnout nůžkami? Výřez má ostré, rovné, přesné hrany a všechny jsou stejné - toho nůžkami nedosáhneme :o) Sortiment stále rozšiřuji....vysekávat lze z plsti polovlněné všech tlouštěk a plsti polyesterové tloušťky 3mm. (obrázky slouží jako odkazy)


  
 TĚŠÍM NA VAŠI NÁVŠTĚVU!

0 komentářů:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...