Stránky

pondělí 19. prosince 2011

KARTY A SYMBOLIKA VÁNOC ;-)


V naší rodině pečeme tohle cukroví už více než sto let (100 let je doloženo žijícími očitými svědky). Já ho peču stejně jako moje babička a prababička. Moji prastrýcové mu říkají "SPROSTÉ CUKROVÍ" :-) Z toho je jasné, že tenhle symbol je velmi starý a určitě má význam (jenom nevím, pod jakým názvem ho "gůůůglit" - ano, Tamto jsem zkoušela a ve wikipedii to je!).


Mně se stal symbolem letošních Vánoc a pevně doufám, že mi to vydrží i dále! 


Ukazuje mi totiž několik velmi důležitých věcí: třeba, že pozornost je třeba věnovat jen věcem opravdu důležitým a pominout "víteco". Že štvát se, stresovat, a pak o Štědrém večeru padnou vysílením pod stromek je na "víteco"...
Letos se mi z neznámých důvodů stále daří zachovat klid i chladnou hlavu, přestože ještě nemám napečeno - dokonce ani perníky!!! (dnes poprvé zavonělo z trouby). Nemám uklizeno (v sobotu jsem uklidila půlku koupelny a vysála půlku bytu). Nemám všechny dárky (nějak to dopadne)

Abyste rozuměli - moje předětné předvánoční přípravy vypadaly takto: cukroví hezky podle harmonogramu, od perníků po Mikuláši až k nepečenému. Ozdobit pečlivě perníky z kila i více mouky, připravit až 20 druhů cukroví. 
Týden před Štědrým dnem dovolená - každý den v jedné místnosti - úklid od stropu po podlahu, nic jsem nevynechala! 
Na Štědrý den jsem zvládla zabalit dárky - krásně, všechny ozdobené, jmenovky, mašličky a tak; vyrobit komplet výzdobu - kytice do každé místnosti, nazdobit slavnostní tabuli - každý rok jinak, tématicky sladěno; spolupodílet se na zdobení stromečku....

To už je všechno tak dávno! Činnosti byly osekány na ty nejzásadnější  a podstatné. Časem ovšem předpokládám, že se okruh začne zase rozšiřovat :-) Jak jsem odebírala činnost za činností nebo se snažila je za každou cenu vykonat, byla jsem zničená, vyčítala jsem si, že nestíhám, že nebudu spokojená, když nebude všechno hotové. Ale chápejte, to nejdůležitější je POHODA A KLID! 


Pokud si někdo z Vás chce připomenout, že stres je na "víteco", a že v čase adventním a vánočním máme být spolu, radovat se, užívat si rodinu, rozjímat, chodit na koncerty a na punč...může si jako malou připomínku upéct 

KARTY


Recept je na nějakých 100ks (já peču poloviční dávku):

- 32 dkg polohrubé mouky
- 23 dkg cukru
- 14 dkg másla
- 2 vejce
- přiměřeně skořice a mletého (drceného) hřebíčku
- kakao (dle libosti)

Z přísad vypravujeme těsto, s případným mezipřistáním v ledničce z něj vyválíme plát a vykrajujeme karty. V následující fázi se původní recept rozchází s mým postupem - následuje totiž potření celým rozšlehaným vejcem (které není započítané mezi surovinami v úvodu) a ozdobení mandlí (nebo vlašským ořechem, jak to dělá moje maminka). Pečeme na nízkou teplotu (110°C). 
Já vmáčknu na kartu půlku mandle (půlka tam lépe drží), upeču a horké potřu rozšlehaným vajíčkem (potřené před pečením někdy praskaly na povrchu).

TOŽ RADOSTNÉ A POKLIDNÉ!

0 komentářů:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...