Stránky

sobota 20. dubna 2013

RAJČATA A OKURKY v pytli :-)Loni jsem s úspěchem pěstovala rajčata a okurky ve velkých igelitových pytlích. Má to mnohé výhody:
  • snazší příprava na jaře i  udržování v průběhu sezóny 
  • zelenina lépe roste - teplejší prostředí, snazší zálivka, přihnojování, větší ochrana před okolním prostředím
  • menší pytle se případně dají přesunout na jiné místo
  • více chráněné před plísní než při výsadbě přímo na záhon
  • více chráněné před mrazíky a nižší teplotou 
  • jde to i bez zahrady :-)


Pytle obsahují:

1. vrstva - jílovitá hlína (z toho kopce v pozadí) - udržuje vláhu a zatíží
2. vrstva - tráva - pohnojí a když se rozkládá, tak krásně hřeje
3. vrstva - hrubší kompost - výživa a při rozkládání hřeje
4. vrstva - zemina ze záhonů smíchaná s kompostem
5. vrstva - tráva ze sekačky - mulč - brání vysychání a případně i pohnojí, neroste plevelPytle jsou přehrnuté a mají rezervu, takže se do nich v průběhu sezóny dá dosypávat zemina - rajčatům do dělá moc dobře!
Na fotce je vidět, jak jsou zacákané od bahna při dešti - pokud by rajčata byla přímo na záhonu, měla by takhle zacákané listy a snáz by je napadla plíseň.
Než rajčata povyrostla, nasadila jsem k nim salát, ze kterého se sklízí jen jednotlivé listy - salát k česání - jedli jsme ho celé jaro. Salát koření mělce pod povrchem zeminy, rajčata naopak hluboko, takže se vzájemně nekonkurují. K rajčatům se dají vysadit i bylinky - třeba bazalka.POSTUP SÁZENÍ:

Před vysazením vylomím listy a boční výhonky tak do výšky 20cm (nechám 2-3 listy a vrcholek). Rajčata je dobré vysadit co nejhlouběji, koření totiž po celé délce stonku. 
Do vykopané jamky jsem dala rozdrcené skořápky a nalila hodně vody. Teprve potom jsem nahrnula zeminu.
Během sezóny se rajčata dají kopčit stejně jako brambory - jak spodní listy žloutnou, vylamují se a přihrnuje další  zemina. Vyrostou nové kořínky, které posílí výživu celé rostliny. V tomto ohledu jsou pytle ideální nádobou pro pěstování rajčat!


V průběhu léta jsem rajčatům jen vyštipovala boční výhonky a zalévala je. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem je ani nehnojila. S velkým sebezapřením jsem jim na začátku srpna uštípla vrchol, ale je to opravdu nutné, protože tak do podzimu dozrají už nasazené plody a rostlina se nevysiluje dalším kvetením, soustředí se na dozrávání. Zaštípla jsem je, když začaly přerůstat spirály.
Okurky jsem jen zalévala. Zkoušela jsem je pnout po spirálách na rajčata, ale moc se to neosvědčilo - nechtělo se jim tam držet. Letos zkusím něco jiného.
A tady ještě lákavé výhledy na rajčátka:Takhle vypadaly rostliny na konci srpna - sem tam se ještě vyskytla i nějaká okurka:


P.S. v roce 2014 jsem pytle upgradovala na africký záhon - podrobnosti najdete zde.

Včera jsem bloumala na pinterestu a tohle mě tam zaujalo:


PET lahve používáme k zalévání rajčat už několik let, ale obráceně - uřežeme dno a lahve pak hrdlem dolů nahrabeme do země vedle rostliny. Tohle se mi zdá ještě více funkční.

A taky vyzkouším tenhle nápad se skořápkami - rajčata pro svůj správný růst a zrání potřebují vápník. Nedostatek vápníku se projevuje takto na listech a takto na plodech. U obrázku níže je napsáno, že vápník je důležitý pro plnou chuť a barvu plodů. Skořápky se mají buď nadrtit na prášek a posypat povrch půdy nebo 4-5 celých skořápek vložit na dno jamky při sázení. O aspirinu jsem našla, že se má rozpustit ve vodě a používat jako postřik, který udržuje rostliny zdravější a odolnější proti škůdcům - to ale zkoušet nebudu :-)


Nakonec pár receptů od Jamieho Olivera - už jen ten pohled na statek je úžasný!

7 komentářů:

Maugli řekl(a)...

Co s tema skorapkama ?

Michlena řekl(a)...

On ten obrázek funguje jako odkaz, ale já to tam teda radši vypíšu :-)

jana koh. řekl(a)...

Super. oceňuju veškerý tip na zahrádkáření, já barbar. večer detailně prozkoumám a pak se hlavně - doufám - vrtnu i k realizaci:o)) my doma furt přemýšleli, kde sehnat větší počet kýblů (mužova teta pěstuje rajčata tam). pytle znějí dobře. dáváš je dvojmo, nebo to snesou i solo? díky, j.

Michlena řekl(a)...

:-D my máme zase přebytky kýblů, ale pytle jsou větší a byly zrovna po ruce. Byla to taková rychlá akce, jinak by k realizaci taky nedošlo :-D
Ony ty pytle jsou dost tenké, 3 už mají díru, ale to nějak zalátám (vložím zevnitř igelit). Kdybych to loni řešila plánovaně, tak bych pořídila nějaké pevné. Teď jen doufám, že se do poločasu rozpadu současných pytlů dopracujeme k nějakému vyvýšenému záhonu

Ajka řekl(a)...

Láhev takhle je fakt dobrá, taky je dávám obráceně:-))
Pytle jsme zkoušeli na okurky a salát v naději že do nich slimejši nevlezou, a stejně se tam dostali:-((
Ale vypadá to pěkně v těch pytlích:-))
Ajka

Alča řekl(a)...

Přesně takhle pěstuju rajčata na balkoně a nemá to chybu, mám je hned po ruce, jde tam sluníčko ... jen se tahat s hlínou nahoru je horší

Michlena řekl(a)...

to je fakt! ty moje pytle ani přemisťovat nejdou :-))

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...