Stránky

neděle 10. listopadu 2013

HÁČKOVANÁ ČEPICE "HOMELESSKA" - crochet slouchy hat
Dostala jsem za úkol uháčkovat "homeless" čepici a myslím, že to dopadlo docela dobře. Čepice je háčkovaná z příze Fjord Wool od fy. Ice Yarn. Háčkovaný je i pružný lem (viz. návod níže). Za překlad velmi prostého vzorku děkuji Def, která se o mě postrala, když jsem znavena denními povinnostmi nebyla večer schopna si to sama přeložit. A vlastně jí děkuji i za dodání příze!


Technické údaje:

Přize: Fjord Wool, 100% vlna, návin 50g/50m

Háček č. 6

Spotřeba: 150g (dospělácká velikost)


POSTUP PRÁCE:


Čepice je tvořena dvěma vzorky, předloha pochází z těchto stránek. Práce je jednoduchá, vhodná i pro začátečníky. Pro čepici netypicky se háčkuje od lemu po špičku. Nejdříve v jednom směru uháčkujeme lem, pak na boční stranu lemu přiháčkováváme "kopuli". Nic se nepřidává, pouze na konci ubírá dokud nezůstane poslední očko. Ubírala jsem podle oka, takže přesný návod nečekejte. 


LEM:


Uháčkujeme řetízková oka - počet ok podle požadované výšky lemu (já jsem měla tuším 13). Dále háčkujeme rovně nahoru krátké sloupky. Kouzlo, které vytvoří pružný lem, spočívá v tom, že se háček zapichuje pouze za zadní nit očka. 
hotový lem čepice

spojení lemu do kruhu pevnými oky


spojení lemu není vidět

VZOREK "KOPULE": 


Po spojení lemu do kruhu využijeme zbylé poslední očko a začneme háčkovat vršek čepice. V 1. řadě kopule odpovídá 1 oko (sloupek) jedné řadě lemu. 


Vzorek: 
1. řada - 2ŘO *1KS, 1DS* - mezi **stále střídáme
2. a další řady - *do KS předchozí řady: 1 pecička (nahodit, zapíchnout, nahodit, potáhnout  JEN 2 oky, znovu nahodit, zapíchnout, nahodit a protáhnout všemi oky na háčku), 1KS (do DS přechozí řady)* 
Pecičku háčkujeme vždy do krátkého sloupku předchozí řady. 

Způsoby, jak oka řady spojit dohromady, jsou dva. Je možné vytvořit "šev" tím, že poslední oko dané řady připojíme jedním pevným okem (1PO) k prvnímu oku řady a pak uděláme jako začátek další řady příslušný počet řetízkových ok jako náhradu 1. sloupku (2ŘO = 1KS, 3ŘO = 1DS). 
Já jsem ale háčkovala do spirály, tedy beze "švu": v první řadě ještě poslední oko 1PO připojíme k 1. oku, tím spojíme řadu do kruhu, a v dalších řadách už háčkujeme stále dokola bez přechodu.

1KS, 1 2x nahazovaná pecka

spojení lemu a vršku čepice

Jakmile je kopule dost vysoká (dlouhá) začneme ubírat očka v pravidelných intervalech, které se postupně zkracují. V posledních kolech jsem háčkovala už jen pecičky a vynechala krátké sloupky. Poslední očko zatáhneme a je hotovo! 
 Tak, Martine, jak je to s tím sněhem?


9 komentářů:

Ajka řekl(a)...

Je skvělá!
Ajka

Anička řekl(a)...

Leni, je nádnerná, co do zpracování, zvolených barev i použitého materiálu :-)

jana koh. řekl(a)...

krááásnáá! musím vyzkoušet, díky za instruktáž:-)

Tereza Kab. řekl(a)...

Nádhera! Už se na ní chystám, díky za návod. Můžu jen poprosit o dovysvětlení, jak ubíráte kopuli? To se píchá ob sloupek? To pak ale budu píchat do pecičky? Jsem začátečník, tak potřebuji návod jako pro blbce :D

Michlena řekl(a)...

děkuji, děkuji!
K UJÍMÁNÍ OK:
Hezky to popsala a nafotila tuhle Jana :-) http://rooster-hill.blogspot.cz/2011/12/zivot-je-ka-baret.html
Dělala jsem to tak, že jsem v místě krátkého sloupku zapíchla háček do oka, protáhla přízi, ale KS jsem nedokončila, místo toho jsem hned začala tvořit pecičku - takže KS jsem zaintegrovala do pecičky a tím ubylo očko.
Ubírat přeskakováním ok není dobré, protože pak zůstává díra a je to dost vidět (vlastní zkušenost :-D ).

Tereza Kab. řekl(a)...

Díky, tak já to zkusím a uvidíme, co z toho vznikne :-)

Anonymní řekl(a)...

díky díky díky!!! konečně návod pro pitomce na pružný lem :-)

Jitka Hrdinová řekl(a)...

Diky za skvely navod!!!! Super cepice s pruznym lemem, sedi jak ulita.

Michlena řekl(a)...

moc děkuji! :-)

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...